Aluminium - w przypadku zwykłego aluminium, grawer niczym nie różni się od graweru na stali. Jest ciemny. Inaczej jest jednak, gdy używamy aluminium anodowanego nie barwionego. W tym przypadku grawer jest biały, mało widoczny. Aby grawer był dobrze widoczny na takim materiale, stosuje się środki chemiczne, które powodują zaczernienie się grawerowanej powierzchni.
Aluminium anodowane oprócz swoich technicznych zalet ma jeszcze tę, że jego powierzchnię można zabarwiać. Takie przebarwienie jest bardzo trwałe, odporne na warunki atmosferyczne i zadrapania. Świetnie nadaje się do zastosowań zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych. Taki materiał jest stosowany również w tabliczkach znamionowych, ale może mieć zastosowanie dekoracyjne czy np. w tzw. nieśmiertelnikach. Dostępne kolory to czarny (najbardziej popularny), zielony, czerwony i niebieski. Grawer wychodzi biały, mocno kontrastowy do barwy bazowej. Możemy zrobić grawer tzw. odwrócony - wybieramy tło, a napisy i grafika mają kolor bazowy.
Posiadane przez nas urzadzenie nalezy do tzw. laserów twardych - przeznaczone są do znakowania przede wszystkim metali, w tym odbijających światło, takich jak złoto, srebro czy platyna. Grawerujemy zarówno na stali szczotkowanej jak też i polerowanej na lustro. Niemniej możemy znakować również na innych materiałach, takich jak np. plastiki, ceramiki, kompozyty, czy powlekane/barwione drewno oraz niektórych kamieniach. Zwykle jesli jest taka mozliwość przeprowadzamy próbę znakowania.
Znakowanie cechuje się wysoką jakością, jest trwałe, odporne na działanie światła i promieni UV oraz wysokiej temperatury. jest też odporne na próby podrabiania.
Cały proces przygotowania znakowania odbywa się w programie graficznym, zapewniającym przygotowanie własnych elementów tekstowych, kodów, symboli, grafiki, logotypów, etc.
TYPY ZNAKOWANIA
Nd:YVO4 | |
Długość fali | 1064 nm |
Moc | 15W |
Rozmiar kropki (w mikronach) | 20-40 |
Rozdzielczość | wysoka |
Soczewka | 160 mm Theta Lens |
Obszar znakowania | 4" x 4" (100 x 100 mm) |
Rodzaje oznakowań |
> Raster, |
Materiały do znakowania |
> wszystkie metale (w tym złoto, srebro, tytan), |
Podstawowym elementem wyceny znakowania jest czas potrzebny na jego realizację. Zależy on od wielu czynników:
Pojęcie "gęstości uderzenia" jest pojęciem umownym - promień lasera w miejscu uderzenia w powierzchnię materiału ma swoja określoną średnicę. Jeśli będziemy ten promień przesuwać np. o jego średnicę, otrzymamy najbardziej optymalne i dokładne odwzorowanie grafiki. jednak w przypadku np. plastików, w miejscu uderzenia następuje powiększenie się plamki, w związku z tym musimy zwiększyć odległości pomiędzy nimi, co skraca czas znakowania. W przypadku metali, przy wgłębnym znakowaniu, musimy zagęścić odległości pomiędzy tymi plamkami, co z kolei wydłuża czas grawerowania.
W swoich opisach używam określenia znakowanie/grawerowanie. O ile znakowanie jest czynnością polegającą na przebarwieniu powierzchni, to grawerowanie jest połączone dodatkowo z wybieraniem części powierzchni.
W przypadku plastików mogą wystąpić trzy rodzaje znakowania:
Podstawowym materiałem na którym grawerujemy jest metal, niezależnie od jego rodzaju (stal narzędziowa, aluminium, stal kwasoodporna, nierdzewna, metale szlechetne, etc.,). Jak wspomniano w artykule "Możliwości", możemy znakować też i inne materiały. W kolejnych artykułach postaramy się przybliżyć materiały na których grawerujemy oraz "wygląd" takiego znakowania/grawerowania. Zapraszam do lektury kolejnych artykułów.
Podstawowym materiałem na którym grawerujemy jest metal, niezależnie od jego rodzaju (stal narzędziowa, aluminium, stal kwasoodporna, nierdzewna, metale szlechetne, etc.,). Jak wspomniano w artykule "Możliwości", możemy znakować też i inne materiały. W kolejnych artykułach postaramy się przybliżyć materiały na których grawerujemy oraz "wygląd" takiego znakowania/grawerowania. Zapraszam do lektury kolejnych artykułów.
Laminaty grawerskie to dwuwarstwowe płyty z materiału kompozytowego. Są różnej grubości oraz w zależności od posiadanych parametrów, mogą stosowane w wewnąrz pomieszczeń lub na zewnątrz.
Cechą charakterystyczną laminatów grawerskich jest to, że warstwa zewnętrzna jest w innym kolorze niż warstwa spodnia. Podczas grawerowania ściągana jest zewnętrzna warstwa, odsłaniając zwykle kontrastowy do niej spód.
Laminaty grawerskie można łatwo wycinać za pomocą lasera nawet niedużej mocy (laser CO2).
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...